Podolská vodárna opět dodává vodu do sítě

Do veřejné vodovodní sítě začala dodávat pitnou vodu Podolská vodárna. A tak Pražané opět pijí vodu z Vltavy. Je to poprvé od roku 2002, provoz vodárny tehdy totiž ukončily ničivé povodně. Od té doby sloužila pouze jako záložní zdroj.

 

 

Upravujeme vodu z Vltavy na nejlepší úroveň, která je v současnosti možná. Zapojujeme do sítě vodu ve spotřebě 400 vteřinových litrů. Umožníme tímto zapojením rozsáhlé rekonstrukce, které připravujeme na jiných přivaděčích,“ řekl Petr Mrkos, generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.

Vodárna procházela v letech 2019 až 2021 výraznou modernizací.

Dohromady ta investice dosáhla částky přibližně půl miliardy korun s tím, že probíhala v několika etapách a na různých částech úpravny. Proběhla rekonstrukce čerpací stanice, rekonstrukce čiřičů, ale ta hlavní část se odehrála na filtračních stupních, kde byl doplněn filtrační stupeň s aktivním granulovaným uhlím, který umožní výrazně zvýšit kvalitu upravené vody,“ sdělil Pavel Válek, předseda představenstva PVS.

Architektonicky unikátní budova, obohacená o moderní technologie, se tak plně vrací ke svému původnímu účelu.

Byla spuštěna už v roce 1929, považujeme tuto budovu v Praze za jednu z nejkrásnějších staveb, které zde máme. O to je zajímavější, že je to technická stavba s nádhernou 45 m vysokou věží i s těmi vytesanými sochami z doby, kdy se ještě technické stavby v tomto novoklasicistním stylu stavěly. Ty sochy, které jsou alegorií jak Vltavy, tak jejích přítoků jsou nádherné. Teď můžeme říci, že to není jen muzeum, tedy něco, co je tady sto let a slouží to k tomu, abychom se sem přišli podívat, ale slouží to opravdu Pražanům, slouží to k původnímu účelu, to znamená, po 19 letech, po té hrozné povodni, kterou Praha zažila, a i toto zařízení zde bylo zničeno v roce 2002, opět slouží, opět se zde filtruje voda,“ komentuje na slavnostním otevření Petr Hlubuček, náměstek primátora Prahy.

Do vodárny bylo dodáno celkem 844 m³ granulovaného aktivního uhlí pro 12 filtrů druhé galerie. Jejich celková filtrační plocha je zhruba 964 m². Filtrační vrstva je vysoká 85 centimetrů a doba filtrace činí přibližně patnáct minut.

Tu vodu zbavíme veškerých nečistot, ale i takových jako jsou třeba pesticidy, herbicidy, hormony, to znamená, že voda je velmi kvalitní,“ dodává pražský náměstek Hlubuček.

Nyní bude ta budova unikátní tím, že  to bude jak muzeum, tak skutečně živá část úpravny, to znamená, že návštěvníci muzea budou mít možnost v pravidelném provozu vidět třeba tu filtrační halu, která je za námi,“ říká ředitel Petr Mrkos.

Celkový výkon nového uspořádání úpravny se sorpčním stupněm představuje až 1 200 l/sekundu. Voda z Podolské vodárny bude směřovat do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska. Podle technologické potřeby pak bude míchána s vodou z Káraného a ze Želivky.

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne na opravu majetku v nestátních lesích kompenzaci v souhrnné výši 1 miliardy korun. Příspěvek pomůže s rekon...
Berounská čistírna odpadních vod má své dvojče. Digitální! Nová technologie digitálního dvojčete přináší revoluci v monitorování a řízení procesů. ...
Za účasti tří ministrů české vlády začíná již za dva týdny každoroční odborná konference Provoz vodovodů a kanalizací, kterou ve dnech 13. a 14. li...
V rámci Dynamického nákupního systému (DNS) vypsal státní podnik Povodí Vltavy veřejnou zakázku s názvem Odstraňování sedimentů v plavební dráze Vl...