Lidé mohli poprvé vidět interiér Kladenského vodojemu
Kladenský vodojem se prvním návštěvníkům otevře už v druhé polovině letošního roku. V ranním vysílání Seznam TV to uvedl technický ředitel Veolia Česká republika Bohdan Soukup.
Prostřednictvím tří živých vstupů Seznam TV mohli lidé poprvé spatřit unikátní interiéry rekonstruovaného vodojemu. Bohdan Soukup představil nejprve ojedinělou historii stavby. „Vodojem byl postaven v roce 1933 městem Kladno pro zásobování nedalekých domů. Tvořila jej nýtovaná nádrž na osmi ocelových nohách, které byly obezděny cihlami,“ popsal ředitel Soukup a doplnil, že poté, co v Kladně vyrostly výškové domy, vodojem přestal plnit svoji funkci a v osmdesátých letech pak byl uzavřen úplně. Stál pak několik desetiletí nevyužitý a nyní prochází přeměnou na vysoce moderní pracoviště i výukové centrum pro návštěvníky. „Veřejnost se zde bude moci seznámit s příběhem vody. Tedy s tím, co se děje, než se kapka vody dostane z přehrady až do vodovodního kohoutku. A pak také s tím, co vše se musí stát, aby se pak ta špinavá kapka mohla vrátit vyčištěná zpět do přírody, do řeky,“ uzavřel Bohdan Soukup.
Televizní kamery se poprvé dostaly i do míst, kde vyrůstají dispečinky. „Místnost, odkud budeme spravovat infrastrukturu, která zásobuje vodou přes 290 tisíc lidí okresů Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ a Rakovník. Dispečink bude fungovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. Kromě toho, že bude kontrolovat bezchybný chod všech našich zařízení, bude vybaven i na zvládání různých krizových situací, jako jsou třeba povodně nebo sucho,“ vysvětlil divákům SeznamTV Bohdan Soukup a uvedl televizní štáb do prostor budoucího hi-tech dispečinku kybernetické bezpečnosti. Ten nemá obdoby nejen v České republice, ale v celém regionu střední a východní Evropy. „Vodohospodářská infrastruktura, kterou spravuje Veolia, bude z tohoto místa ohlídána tak, aby naše infrastruktura nebyla paralyzována činností lidí, kteří se snaží v kybernetickém prostoru škodit, nebo dokonce vydírat,“ naznačil účel pracoviště Soukup a k územní působnosti dispečinku dodal: „Ze začátku pro Českou republiku, do budoucna bychom odtud chtěli sledovat a čelit kybernetickým útokům v celé střední a východní Evropě.“ Na přímou otázku redaktora připustil, že i vodárenská zařízení mohou být terčem kyberútoků. „Tyto útoky se vyskytují, a to nejen v zahraničí. Podobný útok byl zaznamenán i v České republice, i když ne proti zařízení Veolia. Byl napaden vodohospodářský dispečink, zašifrována data a daný provozovatel musel zaplatit výkupné. Pokud mám správné informace, část těch jejich dat se již nikdy nepodařilo obnovit.“
V poslední části vysílání pak diváci viděli velkou kruhovou místnost ve vrcholku věže. Ta bude sloužit jako muzeum biodiverzity, které lidem přiblíží život ve vodách i vodu jako nezbytnou podmínku života. Zároveň zde vzniká zasedací místnost se skvělou vyhlídkou. „Celé České středohoří a když je dobrá viditelnost tak i pohraniční Krušné hory, Ještěd a za dobrých podmínek i Krkonoše,“ popsal rozhled Bohdan Soukup. Živé vstupy z Kladenského vodojemu uzavřela informace o umístění časové schránky. „Do špičky věže jsme ukryli časovou schránku, ve které je mimo jiné i dres nejslavnějšího kladenského rodáka Jardy Jágra, který osobně podepsal,“ uzavřel ředitel Soukup.