Kolik platíme za vodu? 1,6 % našich výdajů
Překvapilo vás to? Pojďme se podívat na statistiky rodinných rozpočtů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejvíce za potraviny a bydlení
Zajímá vás, za co utrácíme nejvíce? Za to základní, co potřebujeme k životu, tedy potraviny. Celkem nás stojí téměř dvacet procent rodinného rozpočtu, měsíčně tedy více než dva tisíce korun.
Další prioritou je pak bydlení a služby s ním spojené. Kolik nás to všechno stojí? Měsíčně průměrně 2019 korun. Největší položkou spojenou s bydlením je nájemné (5,8 % celkových výdajů) a elektrická energie (4,8 %), dále platíme 3,3 procenta za plyn, 2,4 procenta za teplo a teplou vodu. Pro srovnání zmíněných 1,6 procenta platíme za vodné a stočné.
„Ze srovnání s ostatními síťovými službami podléhajícími regulaci vyplývá, že domácnosti v ČR zaplatí za vodné a stočné třetinu výdajů za elektrickou energii a zhruba polovinu toho, co za dodávky plynu, teplo či mobilní telefon,“ připomíná Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
Krášlíme sebe i své byty
Takzvaně třetí na řadě v životních výdajích jsou doprava a pak ostatní služby (kadeřnictví, drogerie či pojištění). Za každou z kategorií utratíme zhruba 1200 korun měsíčně. Rádi také vylepšujeme své byty i sami sebe, a tak na bytové vybavení směřuje dalších 6 procent výdajů (638 korun měsíčně) a oděvy a obuv 5,1 procenta (536 korun měsíčně).
To, že Češi rádi relaxují a cestují, je jasná věc. Za rekreaci a kulturu dáme ročně dvanáct tisíc korun a stravování a ubytování v rámci krátkodobých pobytů pak dalších více než sedm tisíc korun. Naše století je dobou komunikace. Kolik nás tedy stojí pošta a telekomunikace? Celkem 4,1 procenta našich spotřebních výdajů, tedy 430 korun měsíčně.
Bohužel téměř každý třetí z nás stále kouří, a tak na alkohol a tabák průměrně vydáme z peněženek více než 3600 korun ročně.
Za vodu zaplatíme ročně 2023 korun, tedy 169 korun měsíčně.
Nejméně za zdraví, vodu a vzdělávání
Za vodu zaplatíme ročně 2023 korun, tedy 169 korun měsíčně. Stále si myslíte, že to je moc? Vůbec ne, pravda je, že za jiné služby platíme dokonce násobky cen vody. Například třikrát více zaplatíme za elektrickou energii (503 korun měsíčně), pohonné hmoty (492 korun) či životní pojištění (539 korun).
U lékařů a v lékárnách necháme v průměru 272 korun měsíčně a za vzdělání dáme každý měsíc jen padesátikorunu.
Zdroj: ČSÚ, data z roku 2016