Brabec: Boj se suchem bude stát až 100 miliard, zapojíme i vodohospodáře

Opatření pro boj se suchou budou v příštím desetiletí stát téměř 100 miliard korun. Ve Studiu iVodárenství, vysílaném z letošního ročníku výstavy Vod-Ka to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle ministra už v tomto směru stát podniká významné kroky zhruba pět let. „Jde o mozaiku doslova tisíců opatření ve městech, na venkově, na zemědělské a lesní půdě, jejichž cílem je obecně zadržet déle vodu v krajině. Za posledních pět až sedm let jsme do těchto opatření investovali 40 miliard korun,“ řekl Richard Brabec a připomněl i aktuální vládní plán na investování dalších 50 miliard korun do propojování vodohospodářských soustav. „Zhruba 24 miliard by mělo jít v příštích deseti letech na nové přivaděče. Jsou tady oblasti kde je a bude vody relativně dost – například severní Čechy či horské oblasti a naopak jsou zde suché oblasti. Těmi není jen jižní Morava, ale třeba i oblast Ústecka, část středních Čech a další. Dalších zhruba šest miliard by mělo jít na nové vodovody,“ naplánoval ministr Richard Brabec.

Ministr se také domnívá, že konečná částka, kterou stát na opatření proti suchu vynaloží, dosáhne v příštích deseti letech až stovky miliard korun. Bude zahrnovat nejen zmiňované propojování vodohospodářských soustav, ale i nové přehrady a opatření přímo v krajině. Uvedl také, že stát počítá i s finanční účastí vlastníků a provozovatelů vodohospodářské infrastruktury. „Provozovatelé a majitelé velkých vodárenských společností si nesmí myslet, že vše zaplatí stát a pak jim to dá do správy. Budeme chtít vytvořit společné fondy, ze kterých se tyto investice budou financovat,“ řekl ministr Brabec.

V souvislosti s cenou a dostupností vody je podle ministra životního prostředí potíž ve sledování a regulaci v souvislosti zejména s vysokým počtem vodohospodářských subjektů. „Největším problémem je atomizace – rozdrobení. Máme jeden z největších počtů vlastníků vodohospodářské infrastruktury a také provozovatelů. Když jsem kolegům v Izraeli řekl, že máme 6200 vlastníků infrastruktury a 2500 provozovatelů, tak doslova spadli ze židle,“ řekl Brabec s tím, že jde v České republice o historický vývoj v odvětví. „Jako vláda bychom chtěli, a máme to i v programovém prohlášení, větší kontrolu veřejných subjektů, tedy obcí, krajů a státu, nad hospodařením,“ nastínil Richard Brabec a dodal, že v tomto smyslu hovoří i připravovaný nový vodní zákon. Ten mimo jiné stanoví větší kompetence vodoprávních úřadů a komisí pro boj se suchem, a to i kompetencí regulačních. „Velcí provozovatelé a vlastníci chápou, že veřejná správa chce mít větší kontrolu a jsou připraveni tomu jít naproti,“ doplnil ministr Brabec.