Povodí Vltavy má za sebou řadu zdařilých revitalizací vodních toků
K tiskové zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu „Protipovodňová opatření se zpožďují a ta přírodě blízká se nedaří prosadit. Problém představují i stavby v aktivních záplavových zónách“, považujeme pro úplnost informací za potřebné sdělit následující:
„Hlavním důvodem, kvůli kterému se realizace opatření na ochranu před povodněmi oddaluje, není pomalé čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu, ale velmi komplikované vypořádání majetkoprávních vztahů k pozemkům, nezbytných pro realizaci daného opatření. Zainteresovaným obcím se mnohdy nepodaří tyto vztahy vypořádat, proto se některá opatření na ochranu před povodněmi nedaří realizovat vůbec, nebo se neúměrně protahují,“ upřesnil v této souvislosti generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Dále dodal, že „státní podnik Povodí Vltavy uskutečnil na území jeho působnosti mezi roky 2006 a 2017 jedenáct revitalizačních projektů, které slouží i k prevenci před povodněmi, přírodě blízkým způsobem v celkovém finančním objemu 168,2 mil. Kč.“
Pokud jde o další revitalizační projekty, státní podnik Povodí Vltavy chystá k realizaci do konce roku 2023 další tři revitalizace vodních toků v celkovém finančním objemu 228,24 mil. Kč. Dalších 9 revitalizačních opatření má státní podnik Povodí Vltavy v projektové přípravě nebo ve výhledu k realizaci do r. 2024 v celkovém finančním objemu 328 mil. Kč.
Z již uskutečněných revitalizací uvádíme jako příklad revitalizace toku řeky Loděnice, Nenačovice, zkapacitnění toku Blanice přírodě blízkým způsobem v intravilánu města Vlašimi (včetně 2 rybích přechodů), revitalizace toku Radotínského potoka v ř.km 12,13 – 13,43, úprava koryta Dobrovodského potoka, České Budějovice – ř.km 2,50 – 3,85.
Hugo Roldán
odd. styku s veřejností
Povodí Vltavy, státní podnik