Světový den vody: 22. března se MVE Obříství otevře veřejnosti
Střední Čechy – Hned šest vodních elektráren provozovaných Skupinou ČEZ na čtyřech řekách v šesti krajích České republiky se už tuto sobotu výjimečně otevře široké veřejnosti. Série limitovaných exkurzí v bezemisních elektrárnách je součástí oslav Světového dne vody, který připadá právě na 22. březen. Ve Středočeském kraji tak mohou zájemci zavítat na prohlídku malé vodní elektrárny Obříství, která byla postavena u labského jezu zhruba čtyři kilometry před soutokem Labe s Vltavou. Návštěvníci, kteří mají zájem o zákulisí výroby ekologické energie, se ovšem musí předem zaregistrují na www.cez.cz/infocentra. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v celou hodinu, a to v rozmezí od 9 do 15 hodin.
Vodní elektrárny se v České republice významnou měrou podílejí na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich role v dnešní energetice ještě více roste díky schopnosti za několik desítek vteřin najet na plný výkon a přispívat ke stabilnímu provozu české energetické sítě. „Vodní elektrárny ČEZ dodaly vloni do sítě rekordních 1,2 milionu MWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu 340 tisíc domácností. Aby byly i v dalších letech schopné plnit zvýšené nároky měnící se české energetiky, průběžně je modernizujeme. Provoz na vodních elektrárnách zajišťuje sehraná parta srdcařů a odborníků, také jejich práci chceme veřejnosti ukázat. Mimořádně proto u příležitosti Světového dne vody zpřístupníme registrovaným návštěvníkům šestici elektráren na čtyřech řekách v šesti krajích České republiky. Dvě elektrárny zpřístupníme ještě v dubnuříká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Vodní elektrárna Obříství a se po svém dokončení stala první skutečně moderní nízkospádovou elektrárnou na českém území, do provozu byla uvedena v roce 1995. Její technologii navrhlo a realizovalo konsorcium rakouských firem J. M. Voith AG a AEG Austria GmbH. V elektrárně, pracující se spádem hladin 1,5–3,8 m jsou instalována dvě horizontální turbosoustrojí s průtočnými přímoproudými Kaplanovými turbínami typu PIT, přičemž převodovky a generátory jsou umístěny v šachtě uprostřed nátoku do turbíny. Maximální hltnost obou turbín řízených průmyslovým počítačem, s oběžnými koly o průměru 3,2 m, je 120 m3/s. Instalovaný výkon elektrárny je 3360 kW. Česle na vtoku jsou čištěny pojízdným automatickým čistícím strojem firmy Künz z Rakouska. Čistící stroj si sám vozí velkoobjemový kontejner na shrabky z česlí, který je po naplnění vyměněn za prázdný.
Kromě MVE Obříství budou na Labi zpřístupněny ještě východočeská MVE Předměřice, která spolehlivě funguje už více než 70 let, a severočeská VE Střekov, ta si v příštím roce připomene už 90 let své existence. Zatímco Předměřice už mají svou modernizaci za sebou, Střekov se velké obnovy všech tří soustrojí dočká v následujících letech. Na prohlídku těchto dvou a dalších vodních děl Skupiny ČEZ je v případě zájmu rovněž nutné zaregistrovat se předem. Ostatní řeky jsou zastoupeny Práčovem na Chrudimce, Spytihněvem na řece Moravě a elektrárnou Kníničky na Svratce v Brně.