Ve středních Čechách se vodárny se spojily s městy a zachraňují suchem ohrožené stromy

Instalací zavlažovacích vaků ke stromům v ulicích Kralup nad Vltavou, Mělníku a Neratovic se nachýlila ke konci první etapa testovací fáze společného projektu Středočeských vodáren a.s. (SVAS), Vodáren Kladno – Mělník, a.s. a měst a obcí regionu.

„Naším záměrem je postupně opatřit těmito vaky městskou, resp. obecní zeleň v našem regionu, kde o to samosprávy projeví zájem a kde má tento způsob zavlažování smysl,“ vysvětlil generální ředitel SVAS Jakub Hanzl s tím, že zalévání stromů pomocí speciálních vaků už instalovali společně s vedením města v Kladně a připravují ještě dodávku vaků do Líbeznice.

V Kralupech nad Vltavou spolu se starostou Markem Czechmannem umístili vaky k několika vybraným stromům ve městě, v Mělníku za přímé pomoci starosty Ctirada Mikeše vaky opatřili další  stromy a v Neratovicích pak starosta Roman Kroužecký získal nových třicet zavlažovacích vaků pro městskou zeleň.

Středočeské vodárny jsou nejenom iniciátorem akce, ale i dodavatelem zavlažování pomocí vaků pro jednotlivé obce. „Samozřejmě nejde v Česku o žádnou převratnou novinku, ovšem my jsme přišli za městy a obcemi v našem regionu s myšlenkou, abychom takový způsob využili jaksi v synergii. Města nám vytipují konkrétní, především mladé stromy, které pravidelnou vláhu potřebují nejvíce a my je pak v rámci odpovědnosti naší firmy k životnímu prostředí opatříme zavlažováním,“ popsal spolupráci Jakub Hanzl.

Letošní první várka zavlažování v pěti městech a obcích projde v příštím roce vyhodnocením a své zkušenosti města předají Středočeským vodárnám. „Na nás pak je, abychom celý záměr vyhodnotili, případně vylepšili a nabídli je dalším samosprávám v regionu,“ doplňuje provozní ředitel SVAS Pavel Pobříslo.

Zavlažovací vak pojme až 65 litrů vody a tu pak rovnoměrně po dobu zhruba devíti hodin distribuuje přímo ke kořenům stromu. Nevzniká tak zbytečný odpar a rostlina má dostatek času závlahu v plné míře zužitkovat. Navíc má správce městské zeleně zavlažování stromů pod absolutní kontrolou.

K naplnění vaku se zpravidla používá dešťovka nebo voda z přírodních pramenů. Zejména pro mladé stromy, které ještě nedosáhnou na podzemní vodu ve větších hloubkách, představují v suchém létě doslova jediný zdroj vláhy.

„Nejde o samospasitelné řešení, ale pro městskou zeleň jde v současných suchých sezónách o významný prvek v celé soustavě opatření na její udržení,“ uzavřel ředitel Vodáren Kladno – Mělník Josef Živnůstek.


Instalace vaků v Kralupech nad Vltavou


Instalace vaků v Mělníku


Instalace vaků v Neratovicích

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) vyhlašuje 18. ročník VODÁRENSKÉ SOUTĚŽE ZRUČNOSTI, která se uskuteční ve dnech 20. – 21. k...
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservatio...
U příležitosti Světového dne vody 2025 uspořádali čeští vodohospodáři tiskovou konferenci, na kterou upozornili na důležitost ochrany vodních zdroj...
Když otočíte kohoutkem, vyteče voda. Jasná, čistá, osvěžující. Ale co všechno se musí stát, aby byla opravdu bezpečná k pití? Možná vás překvapí, j...