Vodohospodářům pomohou s ochrannými pomůckami samosprávy

Královéhradečtí vodohospodáři dostanou základní ochranné prostředky proti nákaze COVID-19 od samospráv. To je hlavním závěrem schůzky generálního ředitele Královéhradecké provozní a.s. Jakuba Hanzla se starostou Náchoda a místopředsedou VaK Náchod Janem Birke.

Jakub Hanzl a Jan Birke se právě dohodli na dodávce ochranných prostředků pro pracovníky ve vodohospodářství.

Ochranné pomůcky jsou především určeny dispečerům a pracovníkům úpraven vody a čistíren odpadních vod. „Riziko nastává pro osoby, které se pohybují v kanalizaci a tam, kde vzniká aerosol z odpadní vody. COVID-19 vyloučený močí přežívá cca 2 dny, při vyloučení stolicí je to zhruba týden (ale může to být i 14 dní). Přenos na člověka z exkrementů zatím není znám,“ vysvětlil Jakub Hanzl s tím, že u dispečerů je zase důvodem jejich pečlivé ochrany nezastupitelnost. „Vodohospodáři patří mezi takzvané klíčové profese. A spolu se zdravotníky, záchranáři, hasiči, policisty a například prodavači stojí v první linii aktuální války s virem. Do terénu musí, protože vodu na home-office zkrátka nezajistíte,“ dodal Hanzl.

„Problémy v současné situaci nemají jen města a zdravotnická zařízení, ale i firmy, které se starají o každodenní potřeby každého z nás. Proto jsem nabídl pomoc kolegovi vodohospodáři, generálnímu řediteli Královéhradecké provozní, a. s. Jakubu Hanzlovi, s vybavením ochrannými prostředky pro své kolegy a zaměstnance této vodárenské společnosti,“ potvrdil Jan Birke.

Vodohospodáři zřídili krizové štáby a aktivovali pandemické plány. Jejich prvořadým úkolem je dnes zajistit pitnou vodu pro domácnosti i zdravotníky a odkanalizování a čištění odpadní vody. „Je třeba stále myslet na to, že plynulé zásobování vodou patří nejen k životně důležitým potřebám obyvatel, ale je také nutností pro hladké fungování zdravotnictví. Obce a města si to uvědomují a součinnost při vybavení ochrannými pomůckami je toho příkladem. Nikdo dnes nemá nadbytek, ale ti, kdo stojí v bitvě v prvních řadách, mají mít přednost,“ dodal Jan Birke.

Svoji nezastupitelnou úlohu úlohu má dnes i nedávno otevřený moderní vodohospodářský dispečink v Hradci Králové, vybudovaný společností Veolia. V nynější krizové situaci kompletně řídí dohled nad vodohospodářskou infrastrukturou na Hradecku a zároveň úzce spolupracuje s obdobným zařízením v Kladně. Oba dispečinky jsou vzájemně zálohovány a mohou v krátké době převzít vzájemně svou funkci. „Máme okamžitý přehled nejen o kvalitě vody, ale i o aktuálně hrozících problémech a poruchách a jsme tak problémy schopní vyřešit dřív, než nastanou. I proto jsou naši pracovníci v terénu vystaveni řádově nižšímu riziku, což přispívá k rychlejšímu zvládnutí epidemie a daleko větší stabilitě dodávek vody,“ doplnil přijatá opatření vodohospodářů provozní ředitel Královéhradecké provozní a.s Tomáš Hosa.

Riziko nákazy obyvatel z pitné vody je prakticky nulové. Viry se totiž v pitné vodě nevyskytují a i kdyby došlo ke kontaminaci surové vody, její úprava na vodu pitnou viry zničí, a to i při použití běžných technologických postupů. Zároveň vodohospodáři ve svých krizových plánech myslí i na zvýšenou nemocnost či karanténu provozních pracovníků. „Co se týká dispečinku, ten je vybavený desinfekčními prostředky a rouškami a zároveň mezi dispečery nikdo jiný nemůže,“ uzavřel Jakub Hanzl.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) vyhlašuje 18. ročník VODÁRENSKÉ SOUTĚŽE ZRUČNOSTI, která se uskuteční ve dnech 20. – 21. k...
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservatio...
U příležitosti Světového dne vody 2025 uspořádali čeští vodohospodáři tiskovou konferenci, na kterou upozornili na důležitost ochrany vodních zdroj...
Když otočíte kohoutkem, vyteče voda. Jasná, čistá, osvěžující. Ale co všechno se musí stát, aby byla opravdu bezpečná k pití? Možná vás překvapí, j...