Vodovody a kanalizace v Jihočeském kraji ve statistikách roku 2020

V Jihočeském kraji se denní odběr pitné vody v domácnostech meziročně nepatrně zvýšil na 82,6 litrů na osobu a den. Meziročně došlo k rozšíření vodovodní i kanalizační sítě a vzrostl počet úpraven vody a počet čistíren odpadních vod (ČOV) v kraji. Ceny vodného a stočného ve všech krajích oproti roku 2019 vzrostly.

V roce 2020 došlo v Jihočeském kraji k meziročnímu poklesu fakturované vody celkem o 2,7 litru na osobu a den (122,9 l/os./den). Tento ukazatel se také v průměru za celou ČR snížil a dosáhl hodnoty 129,2 l/os/den. K poklesu došlo ve všech krajích, což lze dát do souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru, kdy došlo k výraznému útlumu podnikatelských aktivit, zejména cestovního ruchu a gastroprovozů.

Specifické množství vody fakturované domácnostem v Jihočeském kraji naopak meziročně nepatrně vzrostlo o 0,3 l/os/den na hodnotu 82,6 l/os/den. Byl tak zastaven trend poklesu spotřeby vody v domácnostech, který v jižních Čechách trval od roku 2012. Také údaj za celou ČR zaznamenal v roce 2020 mírný nárůst (+0,5 l/os/den). Ve většině krajů spotřeba vody v domácnostech stoupla, pouze tři kraje zaznamenaly meziroční pokles. Největší specifické množství vody bylo fakturováno domácnostem v Praze (112,5 l/os/den), naopak nejmenší denní spotřeba vody byla zaznamenána ve Zlínském kraji (80,0 l/os.). Oproti jižním Čechám se ve Zlínském kraji fakturovalo domácnostem průměrně o 2,6 litrů vody na osobu a den méně, naopak v Praze byla denní spotřeba vody o téměř 30 litrů na osobu vyšší.

Průměrná cena vodného (bez DPH) se meziročně zvýšila ve všech krajích, nejvíce v kraji Jihomoravském (+3,3 Kč/m³), nejméně v kraji Libereckém (+0,8 Kč/m³). V Jihočeském kraji si vodárenské společnosti za 1 metr krychlový vody účtovaly 39,2 Kč. Cena vodného byla v kraji již pátým rokem nižší než celorepublikový průměr, který v roce 2020 činil 41,1 Kč/m³. Nejdražší voda tekla z kohoutků v Ústeckém kraji (46,0 Kč/m³), nejlevnější vodu měli v kraji Olomouckém (35,8 Kč/m³), když rozdíl mezi nimi činil více než 10 Kč/m³.

 

Cena stočného (bez DPH) v Jihočeském kraji za rok vzrostla o 1,0 Kč na hodnotu 30,9 Kč/m³ a byla druhá nejnižší v Česku. Proti republikovému průměru byla cena stočného v kraji o 5,6 Kč nižší. Nejdražší stočné vykázal Liberecký kraj (44,4 Kč/m³), nejméně platili za odpadní vody obyvatelé Kraje Vysočina (30,2 Kč/m³). Rozdíl činil více než 14 Kč/m³.

 

Vodovody

V roce 2020 bylo v Jihočeském kraji zásobováno pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu více než 576 tisíc obyvatel, přičemž jejich podíl na celkovém obyvatelstvu kraje činil 89,5 %. Jednalo se o třetí nejnižší podíl mezi kraji Česka, který je zapříčiněn zejména rozdrobenou sídelní strukturou a technickými možnostmi budování této infrastruktury. Celková délka vodovodní sítě v kraji činila 6 356 km a počet vodovodních přípojek dosáhl hodnoty 154,3 tisíc.

Vodohospodářská zařízení v kraji v roce 2020 vyrobila 33,4 mil. m³ vody, přičemž došlo k mírnému meziročnímu poklesu (-0,9 %). Z celkového množství vyrobené pitné vody připadalo na podzemní vodu více než 42 %.

Z celkového množství vyrobené vody určené k realizaci (32,4 mil. m³) bylo fakturováno 25,9 mil. m³ vody, z toho fakturace pro domácnosti tvořila více než dvě třetiny. Celkem bylo domácnostem fakturováno 17,4 mil. m³ pitné vody.

Necelých 20 % vody určené k realizaci se v kraji nefakturovalo, z tohoto množství představovaly ztráty v trubní síti téměř 86 %. Objem tržeb za vodné se meziročně zvýšil o 24 mil. Kč a v roce 2020 dosáhl 1 015,8 mil. Kč (bez DPH).

 

Kanalizace

V roce 2020 v Jihočeském kraji činil podíl obyvatel bydlících v domech napojených na kanalizační síť 86,2 %. V domech napojených na kanalizaci ústící do čistíren odpadních vod (ČOV) žilo téměř 519 tisíc osob a délka kanalizační sítě činila 4 078 km. Počtem kanalizačních přípojek (135,6 tisíc) se v mezikrajském srovnání řadil Jihočeský kraj na třetí místo za Středočeský a Jihomoravský kraj.

Množství vypouštěných odpadních vod do kanalizace bez zpoplatněných srážkových vod činilo 27,0 mil. m³ a byl zaznamenán meziroční pokles o 1,6 %. Z tohoto množství připadalo 17,7 mil. m³ na vody splaškové a 9,3 mil. m³ na vody průmyslové a ostatní. Podíl čištěných odpadních vod z vod vypouštěných do kanalizace představoval 96,3 %.

Do vodních toků bylo v Jihočeském kraji vypuštěno 64,6 mil. m³ odpadních vod, což bylo meziročně téměř o pětinu více. Celková hodnota stočného v Jihočeském kraji v roce 2020 činila necelých 1 015,0 mil. Kč, tj. nárůst proti roku 2019 o více než 2 %.

 

V roce 2020 bylo v Jihočeském kraji 378 čistíren odpadních vod, což řadilo kraj na druhou příčku za kraj Středočeský. Celková kapacita ČOV však meziročně výrazně poklesla a v roce 2020 činila 331,8 tisíc m³/den. Na mechanicko-biologickém principu čištění fungovala převážná většina zařízení (372). V rámci mechanicko-biologických ČOV byla více než třetina těch, u nichž v procesu čištění dochází také k dalšímu odstraňování polutantů. Převažovala zařízení s dalším odstraňováním dusíku (67) a s dalším odstraňováním dusíku a fosforu (55). K nejúčinnějšímu čištění docházelo zejména ve formě biochemické spotřeby kyslíku (BSK5) a nerozpuštěných látek (více než 97 %).

Objem kalů vyprodukovaných provozem ČOV činil 9,6 tisíc tun sušiny, když meziročně došlo k poklesu o téměř 20 %. Nejčastěji se kaly zneškodňovaly pomocí přímé aplikace a rekultivace (60,2 %) a kompostováním (37,4 %).

 

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) vyhlašuje 18. ročník VODÁRENSKÉ SOUTĚŽE ZRUČNOSTI, která se uskuteční ve dnech 20. – 21. k...
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservatio...
U příležitosti Světového dne vody 2025 uspořádali čeští vodohospodáři tiskovou konferenci, na kterou upozornili na důležitost ochrany vodních zdroj...
Když otočíte kohoutkem, vyteče voda. Jasná, čistá, osvěžující. Ale co všechno se musí stát, aby byla opravdu bezpečná k pití? Možná vás překvapí, j...