Vysoká škola bude s vodárnami spolupracovat na výzkumu

Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.

„Naše kolegyně chemičky se zabývají ekologií vody, zkoumají například, jaký dopad má vypouštění hormonů, léků a dalších látek do odpadních vod. Je to problém antikoncepce, nanomateriálů a mírně radioaktivních látek, které se objevují v odpadních vodách a nikdo neví, co přesně mohou způsobit. Tímto výzkumem bychom, společně se Středočeskými vodárnami, chtěli přispět k řešení tohoto problému,“ uvedl proděkan Rosina.

Jedním z konkrétních výstupů spolupráce, stvrzené podpisem memoranda, je také vznik společného výzkumného střediska neboli vzdělávacího institutu v areálu bývalých kasáren. Zde už fakulta svoje prostory má a od města získala další budovu. „Tato budova má být celá věnovaná biologii a chemii, to znamená, že společná práce s vodohospodáři by probíhala právě zde,“ doplnil Jozef Rosina.

„Vidím velký prostor v telemetrii, přenosu dat, sběru dat, ověřování, vyhodnocování, trendy a tak dále,“ vyjmenoval další oblasti spolupráce vodáren s vysokou školou technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup a doplnil: „Spousta práce je také se ztrátami vody, kde se dají kritická místa vyhledávat pomocí umělé inteligence. Jednoduše řečeno: z obou stran se nabízí spousta průsečíků naší činnosti.“

Podle generálního ředitele Středočeských vodáren Jakuba Hanzla je myšlenka společného vzdělávacího institutu vysoké školy a vodohospodářů dosud v počátcích: „Není vůbec rozhodnuto o podobě, podmínkách a zda vůbec institut bude stát. Nicméně práce na tom intenzivně pokračují a pokračovat budou – bez ohledu na existenci institutu máme společný zájem o spolupráci.“

Kladenský primátor Dan Jiránek při podpisu memoranda připomněl, že k upevnění partnerství mezi městem, vysokou školou a vodohospodáři velmi přispěla koronavirová krize. Fakulta totiž bleskurychle vytvořila prototyp jednoduchého plicního ventilátoru, který umožňuje pacientům s těžkým průběhem nemoci přežít kritické dny. Prototyp byl vyvinut i díky velkému finančnímu příspěvku Středočeských vodáren a dnes už je přístroj v komerční výrobě a dostupný pro zdravotnictví. „Ukázalo se, že ČVUT je velmi platnou výzkumnou a vědeckou základnou a že umí velmi rychle reagovat. A ukázalo se rovněž, že příspěvek vodáren na vývoj plicního ventilátoru CoroVent byl mimořádně užitečný. Spojení obou institucí je šťastné a doufám, že bude pokračovat,“ řekl Dan Jiránek.


Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) vyhlašuje 18. ročník VODÁRENSKÉ SOUTĚŽE ZRUČNOSTI, která se uskuteční ve dnech 20. – 21. k...
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservatio...
U příležitosti Světového dne vody 2025 uspořádali čeští vodohospodáři tiskovou konferenci, na kterou upozornili na důležitost ochrany vodních zdroj...
Když otočíte kohoutkem, vyteče voda. Jasná, čistá, osvěžující. Ale co všechno se musí stát, aby byla opravdu bezpečná k pití? Možná vás překvapí, j...